Kritikk og litteratur i tabloide tider

Rogaland kritikerforum inviterer til seminar under Kapittelfestivalen hvor vi undersøker kritikkens og litteraturens vilkår i en tabloid tid. Alle programpostene er åpne for alle! 

Kommersialisering av litteraturfeltet og det beslektede klikk-hysteriet i mediene setter kritikere og forfattere under press. Kritikken og kunstens integritet og kvalitet trues når de må underlegge seg vår tids oppmerksomhetsøkonomi. Hvilke følger får dette for kunsten som skapes og den offentlige samtalen rundt den?

Program: 

kl. 12.00 – 12.30: Slik styrker vi ytringsmotet. Innledningsforedrag ved litteraturkritiker Guri Fjeldberg

kl. 12.45 – 13.30: Hvor sexy må kritikken være for å bli lest?

Panel med litteraturkritikere: Marta Norheim, Cathrine Krøger, Leif Tore Sædberg og Hadle Oftedal Andersen    

Samtaleleder: Kristin Aalen, Rogaland kritikerforum                                        

kl. 13.45 – 14.30:  Hvor sexy må litteraturen være for å bli anmeldt?

Panel med forfattere: Bjørn Vatne, April Alexandersdottir, Kristin Auestad Danielsen

Samtaleleder: Mona Mørk, Rogaland kritikerforum    

Samarbeidspartnere: Kapittel, Rogaland kritikerforum, Litteraturhuset i Stavanger, Tekstallianse og Norsk kritikerlag.   

Arrangementet er en del av Kapittel – Stavanger internasjonale festival for litteratur og ytringsfrihet, 16. – 20. september 2026. Mer informasjon, program og billetter finner du på www.kapittel.no.

Dato

18 sep 2026

Tid

12:00 - 14:30

Sted

Litteraturhuset i Stavanger
Johannes’ gate 21, 4014 Stavanger

Arrangør

Rogaland kritikerforum

Andre Arrangører

Tekstallianse
E-post
kontakt@tekstallianse.org
Kritikerlaget
Kapittelfestivalen
Nettsted
Kapittel
Litteraturhuset i Stavanger
Nettsted
https://www.litthusstvg.no/